Uticélok
Sri-Lanka
Zavarba ejtően sokszínű, egzotikus szépségű világ: vallások, kultúrák tarka keveréke, a fauna és a flóra trópusi szimfóniája és nem utolsósorban vendégszerető lakosai várják a látogatókat.
Sri Lanka – mely sokak által Ceylon néven ismert – régóta kedvelt úticélja a távoli országokból érkező turistáknak, s nem véletlenül.
Hivatalos nyelv: szingaléz, tamil, angol
Lakossága: 19 millió
Területe: 65 610 km2
Fővárosa: Colombo
Időzóna: közép-európai idő + 3,5 óra nyáron, + 4,5 óra télen
Vízum, védőoltás: nem szükséges
Földrajzi adatok, természeti viszonyok:
Sri Lanka könnycsepp alakú sziget az Indiai-óceánban Területe 65 610 km2 (Magyarországénak kb. 2/3 része ). észak-déli irányú kiterjedése 420 km, kelet-nyugati irányban 240 km. Indiától a Mannari-öböl és a keskeny, sekély Palk-szoros választja el. A szigetnek az ázsiai szubkontinenshez való korábbi kapcsolatára utal, hogy a szorosban homokzátonyokból álló láncolat –„ádám hídja”- köti össze a két partot. Az ország domborzatát tekintve két nagy területre oszlik, s a térképet szemlélve arányos elrendezésű. Középső részén magas hegyek emelkednek, elfoglalva a sziget egyharmadát, körülötte pedig sík vidék terül el. A 600 millió éves hegyek közül legmagasabb csúcs a Pidurutalagala (2524 m). A folyók küllőszerűen ágaznak ki a hegyvidékből. Meredek esésűek, látványos vízesésekkel, s a síkságon hömpölyögve deltatorkolatban ill. lagúnában végződnek. Legjelentősebbek: Mahaweli, Kalu, Kelani folyók.
A számtalan lagúna, földnyelv, szigetecske jelzi, hogy a part legtöbb helyen lapos, szinte észrevétlenül olvad bele a tengerbe.
Természetes tavak alig akadnak az országban.
Az ország vonzereje nem utolsó sorban abban rejlik, hogy viszonylag kis területen változatos szépségű tájakat láthatunk: magas hegyek, szavannák, trópusi erdő, homokos tengerpart pálmafákkal stb.
Éghajlat:
Sri Lanka éghajlatát két alapvető tényező, a trópusi monszunrendszer és a sziget középső részét elfoglaló hegyvidék kölcsönös hatása alakítja.
Az északi és nyugati területek alig kapnak esőt, míg a délnyugati országrészben
májustól októberig csapadékosabb, novembertől áprilisig szárazabb az időjárás.
Az éves átlaghőmérséklet a síkságon 26-28 °C, a hegyekben 20-25 °C.
A levegő páratartalma magas, a tengervíz kellemesen meleg, 26-27 °C-os.
Növény- és állatvilág:
A száraz övezet nagyrészt megmaradt természetes állapotában. állatvilága rendkívül gazdag (elefánt, leopárd, vadbivaly, medve, szarvasfélék, majmok, sakál, mongúz, hüllők, sas, sólyom, keselyű, dzsungeltyúk, gémek, ízeltlábúak stb.) Ezt a területet többnyire sűrű, tövises bozót borítja. Valamikor igen gazdag volt nemesfákban, ezeket azonban kiirtották és újratelepítésükről nem gondoskodtak.
A nedves övezetben az eredeti növény-és állatvilág a mezőgazdaság térhódításának esett áldozatul. A foltokban föllelhető őserdő védett terület. Az ember előrenyomulása szinte teljesen kiszorította a nagyvadakat, de a vadrezervátumokban szerencsére még találkozhatunk példányaikkal.
A sekély tengerpart, lagúnák és korallszirtek állat-és növényvilága rendkívül gazdag.
Történelem:
Az észak-Indiából származó indoárja szingalézek i.e.V.sz-ban szállták meg a szigetet, leigázva az őslakosságot, a veddákat. A buddhizmus az i.e.III.sz-ban terjedt el. Az i.e.I.sz-tól Dél-Indiából egy hindu vallású dravida népcsoport, a tamilok nyomultak be a sziget északi részébe. A Tamil Birodalom a XIV.sz-tól jött létre, míg a szingaléz királyok a sziget belsejét és déli részét uralták.
Békés, virágzó korszakok és fejlődésben való megtorpanás időszakai váltották egymást az ország történelmében, mígnem a belháborúk gyengítette, indiai támadásoktól dúlt Sri Lankát gyarmatosító hatalmak igázták le.
A portugálok uralmát (1505-1658) a hollandoké követte (1658-1796), végül az angolok szerezték meg az ország feletti uralmat (1796-1948). Ők keresztelték Ceylon névre az országot.
Ceylon 1948.február 4-én vált függetlenné. 1972-ben kikiáltották a köztársaságot. Visszakapta ősi nevét: Sri Lanka = „Fenséges Sziget”
A háromszor 150 évig tartó gyarmati uralom ellenére Sri Lanka megőrizta saját arculatát, kultúráját.
Népesség, nyelvek, vallások:
Lakossága 19 millió fő, a népsűrűség 251 fő/km2. A lakosság 74%-a szingaléz, 18%-a tamil, 8%-a mór (arab hajósok leszármazottai). A tamil kisebbség sokáig „másodrendű állampolgárnak” érezte magát, s emiatt köztük és a szingalézek között feszültségek adódnak.
A lakosság több, mint 35%-a 15 éven aluli. Nagyon nagyarányú a munkanélküliség, de erről csak becsült adatok vannak (30%) általános társadalombiztosítás nincs, csak állami nyugdíjrendszer. Az egészségügyi ellátás jó és ingyenes. Az általános tankötelezetség 6-12 éves korig tart, az alapfokú oktatás ingyenes. az analfabéták aránya kb.12%. Az országban 9 egyetem működik. A hivatalos nyelv a szingaléz és a tamil, de természetesen az angolt is használják. A lakosság több, mint kétharmada buddhista. A tamilok nagy része a hindu vallás követője, a mórok mohamedánok. A szigetország 7,5%-a keresztény, elsősorban római katolikus.
Gazdaság:
Pénznemük: 1 Sri Lanka-i rúpia = 100 Sri Lanka-i cent (1 USD = kb.80 rúpia) A gazdaságpolitikát évtizedekig államilag irányították, a hetvenes évek óta liberalizálják. A magángazdaságot és a közvetlen külföldi befektetéseket támogatják. A viszonylag stabil gazdaság alapja a mezőgazdaság és az idegenforgalom.
A legfontosabb ültetvényes termék, a tea exportjában Sri Lanka a világelsők közé tartozik. Számottevő a nyersgumi termelés. A kókuszdió nem csak a kivitelben játszik szerepet, hanem a lakosság ellátásában is nélkülözhetetlen.
Az alapvető élelmiszernövény a rizs, melyet kisgazdaságokban termesztenek.
Az ország ebből a termékből behozatalra szorul.
Jelentősek a fűszerféleségek: chilipaprika, curry, fahéj, szegfűszeg, bors stb.
Természeti kincsek, ipar:
A szigetnek kevés természeti kincse van. A legfontosabb a drágakő -és az ásványhomok készlet.
A részben államosított ipar lassan fejlődik. Legfontosabb a textilipar, cipőgyártás és élelmiszeripar.
Politikai rendszer:
Az 1978-as alkotmány alapján a hat évre közvetlenül választott elnök az állam feje, ő a miniszterelnök, s a hadsereg főparancsnoka. A 225 képviselőt ugyancsak hat évre választják. Az elnök bármikor feloszlathatja az országos állami Gyűlést. Az ország kilenc tartományra, s ezek 25 körzetre oszlanak.
Közlekedés, idegenforgalom:
Az úthálózat elsősorban délnyugaton jól kiépített és az országúti forgalom jelentősebb, mint a vasúti. Az autóbuszpark egy része állami, más része magán tulajdonban van. Legolcsóbb közlekedési eszköz a háromkerekű ”tuk-tuk”, mely rövid távolságokra praktikus.
Sri Lanka nyolc tengeri kikötője közül a Colombo-i a legfontosabb átrakodó kikötő. Nemzetközi repülőtere Colombo-tól északra fekszik.
Az idegenforgalom a nemzetgazdaság egyik leggyorsabban fejlődő ágazata.
A nyugati és déli tengerparton, valamint a történelmi jelentőségű városokban az egyszerűtől a legmodernebbig számos szálloda várja a turistákat.
Kultúra:
Az ország gazdag építészeti, képzőművészeti és irodalmi örökséggel büszkélkedhet. Különösen jelentős műemlékek találhatók a három ősi szingaléz királyi városban: Anuradhapura-ban, Polunnaruwa-ban és Sigiriya-ban.
Vallástörténetileg jelentősek a páli nyelvű buddhista kánonok és a hozzájuk tartozó V-VI.sz-i magyarázatok. A XIV.sz-ban bontakozott ki a vallásos ihletésű sandesa-költészet. A tudományos irodalom történelmi krónikákat, csillagászati és vallásos műveket hozott létre- Nagyon gazdag a népköltészete is. A XX.sz-ban bontakozott ki a prózairodalom, melynek fő témája az ország harca az európaizálódás ellen.
Az előadó művészetek közül a kultikus eredetű „maszk-táncok” a legősibbek. A táncot dobok kísérik.
Konyhaművészet:
Az ország nemzeti étele a rizs és karri. Többféle rizzsel találkozhatunk, melyek nagyon egészségesek és finomak. A karri készülhet bármilyen húsból, halból, a legkülönfélébb zöldségekből és mindig speciális fűszerek ízesítik.
A főétel elmaradhatatlan kísérője a szambol, mely nyers zöldségekből és fűszerekből készül, savanyításuk citromlével történik.
A nemzeti konyhában a leves gyakorlatilag ismeretlen, annál többféle édességet készítenek, melyek alapja a pálmaméz.
Trópusi gyümölcsök sokasága honos a szigetországban.
Nemzeti italuk a méltán híres ceyloni tea, illetve jellegzetes hűsítőjük a királykókusz leve.
Vásárlási lehetőség:
Sokféle népművészeti és kézműipari termék közül választhatunk.
A drágakövekkel díszített ékszerek szépek és nem drágák. Népszerűek a fafaragások, köztük a színes maszkok, a gyönyörű batikolt képek, a fűszerek és a tea, valamint az olcsó ruházati cikkek. A magánkézben levő boltokban célszerű alkudni.
Forrás:jetwing.hu